FS Vranovčan priniesol slovenským rodákom do Kanady kus domoviny

Pre slovenských rodákov, či ďalšie generácie ich potomkov je príležitosť privítať, ako tomu hovoria, „Slovákov z rodného kraja“ vždy sviatkom. O tom, že hostí si vedia vážiť, sa presvedčili aj členovia Vranovčanu, na ktorých čakal naozaj nabitý a zaujímavý program s prehliadkou Toronta, kde si, okrem iného, pozreli napr. zápas hokejových Maple Leafs, zážitok pri svetoznámych Niagarských vodopádoch, Wonderland – zábavný park, pričom po ceste k nim navštívili slovenskú komunitu v meste Thorold, či už 10 a pol hodinový let a prelet ponad Grónsko a Atlantický oceán sú zážitkami, na ktoré budú spomínať celý život.

Povedali a napísali o nás:

Toto predstavenie si, aj vďaka úspechu v Kanade, zaslúži prívlastok kultové. „Priznám sa, v prvom rade sme sa obávali, či nám budú rozumieť, ale po prvých dialógoch naše napätie opadlo. Veľkú časť našich krajanov totiž tvoria východniari a tým sme udreli na správnu strunu. Náš príbeh nevnímali na pozadí majority a minority, ale ako zakázanú lásku s „happyendom“. Okrem toho, cigánski folklór a hudba sú chytľavé, čo dvíhalo zo stoličiek aj našich rodákov,“ dodal s úsmevom P. Kocák.

Predstaveniu v Bramptone predchádzalo jedenásť mesiacov precízneho organizovania. P. Kocák však ani sekundu strávenú nad prípravami neľutuje. „Pokiaľ by sme chceli spísať všetky povinnosti, jedna novinová strana by nám nestačila (úsmev). Najnáročnejšie to bolo z logistického hľadiska, pretože do detailov pripraviť prepravu a pobyt pre viac ako päťdesiat členov súboru, pre ktorých sme napr. museli prepraviť 200 krojových súčastí, nebolo jednoduché. Čierno-biely svet je najťažší a najúspešnejší projekt v histórii súboru, preto sme tejto výzve nemohli odolať. Keďže to dopadlo úspešne, chcem sa poďakovať všetkým, a najmä najbližšiemu tímu, ktorý sme vyskladali z ľudí na Slovensku a v Kanade, lebo bez nich by teraz nikto z nás nemohol zdieľať radosť z tohto zážitku,“ zdôraznil P. Kocák.

Štefan Čičák (jeden z hlavných organizátorov v Kanade):
Čierno-biely svet nám poskytol hlboké spojenie s našimi tradíciami
Folklórny súbor Vranovčan priniesol do Kanady pre slovenských krajanov kus domoviny. Tanečné divadlo Čierno-biely svet, s ktorým sa predstavili v The Rose Theatre v Bramptone, mal pre domácich nielen umeleckú hodnotu, ale fascinujúcim spôsobom ich preniesol niekoľko tisíc kilometrov do krajiny, odkiaľ sa pred desiatkami rokov vybrali za šťastím do neznámeho sveta na druhej strane Atlantického oceána. Napriek tomu na svoje korene nezabudli!

Jedným z najbližších ľudí pre umeleckého vedúceho, choreografa a režiséra folklórneho súboru Vranovčan Petra Kocáka je Štefan Čičák, ktorý sa už síce narodil v Kanade, ale k tradíciám svojich rodičov sa hlási s hrdosťou. Podľa bývalého tanečníka Vychodna Slovak Dancers drží práve slovenský folklór ochranné krídla nad identitou miestnej komunity, preto ho považuje za jeden z jej základných pilierov. „Chápem, že slovenský folklór je len jednou z mnohých veľkých vecí, ktoré Slovensko môže ponúknuť, ale pre mňa je veľmi dôležitý. Folklórom som obklopený viac ako 30 rokov, zažil som, ako pomáhal formovať rodiny, či priateľstvá, ktoré mi zostali dodnes... Práve folklór zohral kľúčovú úlohu pre Slovákov, ktorí sa odsťahovali do Kanady a postupne si vďaka nemu našli k sebe cestu aj ďaleko od domova,“ vysvetľoval Š. Čičák.

Veľvyslanec SR v Kanade, A. Droba:
Bolo mi cťou prevziať nad týmto podujatím záštitu

Záštitu nad predstavením prevzal slovenský veľvyslanec v Kanade Andrej Droba, ktorý ocenil nielen umeleckú úroveň FS Vranovčan, ale aj jeho prínos pre miestnu komunitu. „Predstavenie umeleckého programu Čierno-biely svet pred vypredaným hľadiskom Rose Theatre v meste Brampton bolo prijaté s mimoriadnym nadšením. Bolo mi cťou prevziať nad týmto podujatím záštitu. Vranovčan už dlhé roky patrí k špičke slovenského folklórneho umenia a mňa nesmierne teší, že aj kanadské publikum malo možnosť spoznať a zažiť majstrovstvo vášho súboru. Vaša návšteva v Kanade výrazným spôsobom prispela k zviditeľneniu Slovenska a k pozitívnej prezentácii našej bohatej a krásnej kultúry. Mimoriadne oceňujem aj viaceré ďalšie projekty a aktivity, ktorými ste počas návštevy v Kanade obohatili našu krajanskú komunitu,“ zdôraznil Andrej Droba.

cbs_canada_01cbs_canada_01acbs_canada_01bcbs_canada_01ccbs_canada_02cbs_canada_03cbs_canada_04cbs_canada_05cbs_canada_06cbs_canada_07cbs_canada_08cbs_canada_09cbs_canada_10cbs_canada_11cbs_canada_12cbs_canada_13cbs_canada_14cbs_canada_15cbs_canada_16cbs_canada_17cbs_canada_18cbs_canada_19cbs_canada_20cbs_canada_21cbs_canada_22cbs_canada_23cbs_canada_24cbs_canada_25cbs_canada_26cbs_canada_27cbs_canada_28cbs_canada_29cbs_canada_30cbs_canada_31cbs_canada_32cbs_canada_33cbs_canada_34cbs_canada_35cbs_canada_36cbs_canada_37cbs_canada_38cbs_canada_39cbs_canada_40cbs_canada_41cbs_canada_42cbs_canada_43cbs_canada_44cbs_canada_45cbs_canada_46cbs_canada_47cbs_canada_48