Folklórny súbor Vranovčan - The Folklore Ensemble Vranovcan, Slovakia
V dňoch od 15. do 21. augusta 2011 sme sa zúčastnili XX. ročníka medzinárodného festivalu Interfolk v prímorskom letovisku Kolobrzeg v Poľsku. Festival bol organizovaný na vysokej úrovni pod záštitou medzinárodnej organizácie folklórnych festivalov CIOFF. Svoje tanečné umenie tu okrem nás predviedli súbory z Rumunska, Kazachstanu, Turecka, Izraela, Francúzska a domáceho Poľska. Všetky kolektívy absolvovali niekoľko sprievodov mestom, vystúpení na rôznych miestach a hlavnom amfiteátri. Na záver festivalu, ktorý sa konal na pláži, organizátori už tradične očakávali okolo 5 tisíc ľudí. Okrem toho, že všetky súbory na záver festivalu predviedli to najlepšie zo svojho repertoára, nechýbal ani veľkolepý ohňostroj nad Baltským morom.
Dňa 25.–27. mája 2012 sa v Dlhom Klčove konala už po dvadsiaty krát celoštátna súťaž a prehliadka sólistov tanečníkov v ľudovom tanci s medzinárodnou účasťou Šaffova ostroha 2012. Po krajskej súťaži v Humennom sa na ňu prebojovali aj 4 páry FS Vranovčan: Miloš Tichý - Ivana Joneková, Igor Sopko - Alexandra Pačutová, Peter Skľinar - Anežka Kochanová a Jakub Demčák s Evou Nagyovou. Vo veľmi silnej konkurencii tanečníkov z celého Slovenska porota v zložení Mgr. art. Emil Tomáš Bartko, PhD. – Bratislava, Mgr. art. Pavel Bútor – Bratislava, Mgr. art. Agáta Krausová ArtD. – Bratislava, Ing. Štefan Mráz – Košice, Michal Richtarčík – Košice, Mrg. art. Martin Urban – Zvolenská slatina, ocenila v kategórii Šaffovho tanca najvyšším titulom "Laureát" tanečný pár Miloš Tichý - Ivana Joneková, čím sa stali víťazmi celoštátnej súťaže sólistov tanečníkov v ľudovom tanci.
V dňoch 12. a 22. augusta 2012 sa folklórny súbor Vranovčan zúčastnil jedného z najväčších medzinárodných folklórnych festivalov v Európe. Megafestival s názvom Summerfest sa konal v maďarskom meste Százhalombatta vzdialeného od hlavného mesta Budapešť približne 20 km. Zúčastnilo sa na ňom neuveriteľných 22 krajín sveta. Okrem Slovenska sa na festivale predstavilo 25 folklórnych kolektívov z Argentíny, Burjatska (Rusko), Cypru, Česka, Dagestanu, Gruzínska, Kostariky, Karélie (Rusko), Poľska, Macedónska, Mexika, Talianska, Sardínie, Peru, Ruska, Srbska, Španielska (Kanárske ostrovy), Thajska, Tajvanu, Venezuely a domáceho Maďarska.
Čiernobiely svet – premiérový program 45. výročia FS Vranovčan sa niesol v duchu protikladov. Protikladov dňa a noci, svetla a tmy, radosti a smútku, života a smrti, ale v neposlednom rade aj v obraze života cigánov a gáždžov. Keď teda prišla ponuka natáčať klip pre televíznu reláciiu Kapura, v sekunde bolo rozhodnuté. Neuvažovali sme ani chvíľu a 13. októbra 2013 sme sa rozhodli pre prezentáciu Čiko čardáša zo Sečovskej Polianky, ktorý sme natáčali v živej rómskej komunite, v rómskej osade v obci Čaklov. Natáčanie dopadlo úspešne, za čo sa môžeme poďakovať nielen televíznemu štábu, ale aj Rómom z osady, ktorí svojou bezprostrednosťou vytvorili úžasnú atmosféru.
Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou, v spolupráci s FS Vranovčan a Milovníkmi (Klubom milovníkov autentického folklóru) sa rozhodlo usporiadať 1. tanečný dom v piatok 4. 4. 2014 v budove MĽK vo Vranove nad Topľou. Hneď v jeho prvej edícii sa tešil bohatej účasti a konal sa pod vedením profesionálnych tanečných pedagógov Vlada Michalka, Petra Vajdu a Kataríny Jánošovej, pričom hudobnú taktovku prevzali ĽH KMAF (Ľubo Hudák, Michal Zelinka, Patrik Korfant a Dominik Václav), ku ktorým sa pridali aj členovia hudobnej zložky FS Vranovčan, primáš Ondrej Šinaj a Matúš Gális. Svoje tanečné folklórne schopnosti si prišli zdokonaliť nielen členovia folklórnych kolektívov nášho okresu, ale aj laici. Počas školy tanca sa účastníci naučili základné tanečné motívy Šarišskej polky zo Šemetkoviec a Vlašiko z Petrovian. Po škole tanca nasledovala „after party“ – voľná zábava a rozkazovanie si pri muzike, kde mohli účastníci podujatia uplatniť nové naučené tanečné kombinácie.
Viac článkov...
Stránka 1 z 6